Rumunsko: Paring, Parang, Parâng

Rumunsko: Paring, Parang, Parâng

Paring a vše o něm. Paring je druhým nejvýšším pohořím Rumunska. Nejvyšší horou je Virful Paringul Mare (Varful Parangul Mare, Vârful Parângul Mare) dosahující výšky 2519 metrů. Pohoří lze za dobrého počasí přejít za tři dny, na přechod počítejte spíše pět dnů.

Prozatímní řešení

:-) Zatím tu je jen pár postřehů, rád bych z toho sepsal plnohodnotného průvodce...

Doprava do Paringu

Doporučuji jet vlakem po 15 hodině z Brna do Budapešti. V ní jsou asi dvě tři hodinky čas a dál jede další vlak už do Rumunska. Ráno jste asi v šest v Simerii. Zde chvilka čekání, snídamě a přestup na Osobák do Petrošani. V Petrošani jste asi v deset; přejít přes lávku nad kolejištěm, napravo budete mít směnárnu a jistě se vás ujme nějaký taxikář a rád vás doveze k dolní stanici lanovky. Nechte se vyvézt, šlapat to pěšky přes Cabana Rusu je blbost, zvláš když za lanovku (za vás a batoh dohromady) zaplatíte necelou stovku

Pro skupinu je nejlevnější jízdenka hromadná jízdenka na česko-slovenskou hranici a dál jízdenka CityStar. Doporučuji jízdenku koupit ne do Petrošani, ale až do Mediasu, odkud pojedete asi zpět. V Simerii budete muset sehnat směnárnu a koupit lístek za levný peníz na osobák do Petrošani. Rychlíková jízdenka Medias - Simeria je ukrutně drahá...

Turistický průvodce Paring

Pohoří bych popsal asi jako travnaté skály; není extrémně náročné, hřebenová stezka je dobře vyšlapaná a poměrně bezpečná, kromě nejvyššího vrcholu Paringul Mare stezka nevede po římse, ale po širším hřebeni. Orientace je jednoduchá, i za mlhy se dá jít.

Pohoří má tvar hodně roztaženého zaobleného em s ocáskem. Protíná jej horská silnice 67c (ehm... jezdí tu tak jedno-dvě auta denně). Zprvu je pohoří travnaté (Paringul Mic, Virful Cirja), v okolí Paringul Mare je skalnaté, aby zas posléze přešlo v trávu a travnaté pláně.

Půjdete-li se podívat do vesnice Rinca, těsně před silničními serpentinami nad vesnicí je upravený pramen vody a velký kříž. Ve vesnici se čile staví vily a vilky, jsou tu penziony, na které stejnak nebudete mít chechtáky. Najíst (levně) se dá v Penzionu Tara, který je asi kilometr od začátku vesnice (sejít do vesnice a projít cestou v lese). Nad pensionem se dalo spát na louce na kopečku, bylo tu i ohniště.

Z vesnice Ranca se musíte vrátit asi dva tři kilometry zpět po silnici a na rozcestí zahnout dál na hřeben. Teoreticky by se mělo jít dál z vesnice po cestě pod horou Papuša a dojít i tudy na hřeben. Cesta vede dál spíše travou. Pohoří končí v sedle Curmatura Oltetului. Před ním je vrchol, teda takový dvojvrchol, zněj je dobré jít tou pěšinou napravo.


Mapa webu   |    © Jaroslav Kabrhel 2005 - 2006
© Jaroslav Kabrhel 2005 - 2006